Що таке креативність
Слово "креативність" у сучасному світі досить розповсюджене. Його можна зустріти як особисту характеристику в більшості резюме людей різних професій. За креативними людьми полюють великі компанії, ними захоплюються. Багато хто впевнений, що це просто необхідна якість у сучасному світі, однак, як і в чому її вимірювати, точно не знає ніхто. Існують тести, що пропонують виміряти ваші творчі здібності, психологічні тренінги, що дозволяють розвинути навички творчого мислення.
Тож визначимо сам термін "креативність" та риси креативної особистості.
Термін «креативність» (за визначенням Д. Сімпсона, 1922) у психології означав здатність людини відмовитися від стереотипних способів мислення та схильність до руйнування загальноприйнятого, звичайного порядку походження ідей у процесі мислення. Іншими словами, креативність — це можливість створювати нове з нічого; побачити можливість і зуміти її розвинути.
Креативність - це здатність створювати і знаходити нові оригінальні ідеї, відхиляючись від прийнятих схем мислення успішно вирішувати завдання нестандартним чином. Це бачення проблем під іншим кутом та їх вирішення унікальним способом. Креативне мислення - це революційне і творче мислення, що носить конструктивний характер.
Риси креативної особистості (за Дж. Гілфордом)
✓ швидкість думки — кількість ідей, що виникають за одиницю часу;
✓ гнучкість думки — здатність перемикатися з однієї ідеї на іншу;
✓ оригінальність — здатність виробляти ідеї, що відрізняються від загальноприйнятих поглядів;
✓ допитливість — чутливість до проблем у навколишньому світі;
✓ здатність до розробки гіпотези;
✓ ірреальність — логічна незалежність реакції від стимулу;
✓ фантастичність — повна відірваність відповіді від реальності за наявності логічного зв’язку між стимулом і реакцією;
✓ здатність розв’язувати проблеми, тобто здатність до аналізу і синтезу;
✓ здатність удосконалити об’єкт, додаючи деталі.
Цікаво, що Абрагам Маслоу визначав креативність як якість, що властива всім із народження, але яка втрачається більшістю під впливом середовища.
Саме тому важливо не заперечувати в дитині дитину, а дорослому приймати дитину в собі.
Вивчаючи біографії та історії успішних людей, Девід Галенсон (економіст, дослідник) прийшов до висновку, що пік креативних здібностей може досягатися в будь-якому віці. Галенсон виділив два типи креативних особистостей. Одні, проявляють себе у всій пишності ще в призовному віці, інші ж, дозрівають дуже повільно, їх найвищі творіння й ідеї припадають на другу половину життя. Далі він наводить два яскравих приклади з обох груп:
Пабло Пікассо, який увійшов в історію мистецтва ще в ранньому віці, свої найдорожчі картини написав між 26 і 30 роками. Ось що автор казав про свій талант - "Я рідко експериментував. Якщо мені було що сказати, я ніколи не шукав спосіб, як це зробити, а просто його знаходив..."
Прямо протилежний приклад - Поль Сезанн. Він почав малювати у 15 років, але тільки лише коли йому був 61 рік до нього прийшов успіх і особливий погляд. Сезан любив говорити - «У мистецтві я шукаю свій шлях». Останній приклад явно свідчить про те, що розвинути в собі творчі здібності, креативність людина може в будь-якому віці. Однак багато хто з нас взагалі не готові визнати в собі творчий дар, в той час як здатність креативно мислити є у багатьох людей. Ці можливості або недооцінюються людиною, або зовсім не помічаються, і він вважає себе безнадійно пересічними.
Важливо також розуміти, що невдачі - життєво важливий аспект творчості - багато художників і фахівців у галузі стверджують, що невдалі проекти ставали стимулом для виникнення успішних майбутніх ідей.
Як сказав колись Семюел Беккет: "Ви пробуєте. Ви програєте. Неважливо. Спробуйте ще раз. Програйте ще раз. Але програйте краще".
Бізнес-тренер Ілля Бачурін пропонує наступні способи, які допоможуть розвинути креативність за умови регулярної практики.
- Заведіть блокнот для шалених ідей.
- Вивчайте нове: місця, культури, дисципліни.
- Шукайте нові способи вирішення щоденних завдань.
- Постійно задавайте собі питання: «Що вийде, якщо…», «А чому саме так?»
- Дозвольте собі творити і помилятися.
- Звільніть час для інновацій.
- Спробуйте вигадати спосіб розвитку креативності самостійно.
Ось декілька вправ, що допоможуть розворушити мозок і потренувати вашу креативність.
- «Незвичне життя речей»: за хвилину напишіть максимальну кількість способів застосування серветок / свічки / хлібу тощо.
- Виділіть собі 30-45 хвилин на творчість, яка вам найбільше подобалась у дитинстві. Це може бути малювання, аплікація, ліпка, написання віршів.
- «Генератор маячні»: перерахуйте, що спільного, наприклад, у вебінару та ведмедя (щонайменше 10 пунктів!). Або у ноги та картини.
- Виконайте звичну задачу у незвичний спосіб. Це може бути що завгодно: робити лівою рукою те, що зазвичай робите правою, піти на роботу іншим маршрутом, змінити налаштування інтерфейсу в смартфоні тощо.
- Вигадайте для себе завдання зі штучним обмеженням: наприклад, написати історію, не використовуючи певну букву тощо.
Гнучкість мислення — це можливість дивитись на звичні речі під новим кутом зору. З роками це вдається все складніше, але саме ця навичка важлива для креативності.
Перевірити, наскільки гнучким є ваше мислення, можна просто зараз — за допомогою тесту Струпа.
Подивіться на малюнок і спробуйте називати справжні кольори слів, не звертаючи увагу на підписи. Для кращого розвитку гнучкості мислення та креативності, ви можете зробите це різними мовами:
Українською мовою:
Українською мовою:
Якщо у вас виходить швидко перемикатися з читання слів на озвучення кольорів, то ваше когнітивне мислення досить гнучке. Якщо не вдається правильно називати кольори — не ставте хрест на своїй гнучкості мислення, а просто продовжуйте тренуватися.
Наведемо поради Ігоря Манна щодо саморозвитку
1. Саме головне в творчості - це ви. І ви повинні прекрасно себе знати. Вам з собою доведеться потім працювати. Ви повинні знати, коли вам найкраще думається, щоб вміти входити в цей стан в потрібний момент.
2. Ви повинні нагороджувати себе чим-небудь всякий раз, коли вам в голову приходить хороша ідея. Це потрібно для того, щоб навчитися отримувати задоволення від процесу придумування.
3. Не треба ставитися до процесу мислення як до важкої роботи. Забудьте про звірячу серйозність. Перетворіть це в гру. Важкою роботою ви можете займатися дуже недовго, а можна грати годинами безперервно.
4. Не бійтеся зробити помилку і виглядати ідіотом. Помилка - це лише дія, не передбачене системою, а будь-яке геніальне рішення спочатку здається безглуздим.
5. Не переставайте читати. Яке б прекрасну освіту ви отримали, його вистачить ненадовго. Закінчена вища освіта - це небезпечна ілюзія. Освіта може бути лише незавершеним.
6. Намагайтеся спілкуватися лише з розумними людьми. Це як з грою в шахи: прогрес можливий лише при грі з сильним суперником.
7. Цікавтеся речами, які не мають ніякого відношення до вашої роботи. Більшість прекрасних ідей перебувають на стику різних галузей людського знання.
8. Не бійтеся запозичувати чужі прекрасні ідеї. Вони спеціально призначені для цього.
9. Уважно читайте умову задачі. Рішення знаходиться саме в умові. Більше йому просто ніде. Якщо рішення вас не влаштовує - переформулюйте умову.
10. Нічого не бійтеся.
Професор Беріс Гаут з Університету Сент-Ендрюс вважає, що ключовий момент для творчості - радіти тому, чим ви займаєтесь: "Якщо ви обираєте заняття, яке вам подобається, а не те, що ви змушуєте себе робити, то задоволення стає винагородою, яка в свою чергу мотивує вас на подальшу креативність".
Комментариев нет:
Отправить комментарий