Вчимося
толерантності
(заняття-тренінг для учнів 7 – 8-х класів)
(заняття-тренінг для учнів 7 – 8-х класів)
Метою класної години є знайомство учнів з поняттям
"толерантність"; формування позитивного відношення до інших людей,
корекція міжособистих стосунків.
Вчитель. Останнім часом стало модним говорити про
толерантність. Для нашої свідомості поняття "толерантність" незвичне.
Нам ближче наше слово – "терпимість".
Толерантність (від латів. tolerantia) –
терпіння, прийняття іншої людини такою, якою вона є, зі всіма її достоїнствами
і недоліками. Розвитку толерантності сприяє справжній інтерес до людини,
збагнення його емоційного стану, життєвий досвід.
Tolerance (англ.) — готовність і здатність бути
терпимим, без протесту сприймати особистість.
Tolerance (франц.) — ставлення, яке припускає відмінну
від твоєї думку та дії інших; повага до волі іншого, його способу мисленння,
поведінки, політичних і релігійних поглядів.
Tolerance (іспан.) — здатність визнавати відмінний
від власного світогляд.
Kuan rong (китайськ.) — дозволяти приймати, бути до
інших доброзичливими.
Tasamul (арабськ.) — прощення, м'якість, милосердя,
співчуття, доброзичливість, терпимість.
Перською — це терпіння, витривалість, готовність
до примирення.
Російською — здатність терпіти щось або когось.
В українській мові існує два слова з подібним
значенням: «толерантність» і «терпимість». Частіше вживають слово «терпимість».
Воно означає здатність, уміння миритися з інакшою думкою.
Психолог. Отже, бути толерантною людиною — значить поважати людей. Наскільки ми
поважаємо ту чи іншу людину, свідчить наше вміння ввічливо спілкуватися.Які
слова потрібно використовувати, щоб із нами було приємно спілкуватися? (Ввічливі
слова.) Зараз перевіримо, чи знаєте ви їх.На дошці заздалегідь записані слова
ввічливої людини, але букви в них переставлені місцями:
· добрий
день — йдбрио ньед;
· добрий
ранок — окран бодийр;
· добрий
вечір — ірчев борийд;
·
дякую — куюдя;
· будь
ласка — дубь сакал;
·
пробачте — ропчебат;
· до
побачення — няопчебан од.
Вправа «Асоціація на самого себе»
Кожному учаснику пропонується
назвати своє ім’я і дати дві асоціації на самого себе: перша – «Я такий, як
зараз»; друга – «Я такий, як був рік тому». Асоціювати себе бажано з явищами
природи – погодою, порою року, часом доби тощо.
^ Притча про аксакала
Помирає в одному поселенні старий аксакал.
Прийшли до нього люди попрощатися, та й говорять: «Скажи нам, мудрий старий, як
вдалося тобі створити такий порядок у сім'ї, що усі сини й невістки, дочки й
зяті жили разом у мирі й злагоді». Не може вже говорити старий – подають йому
папір і олівець, і він довго пише. І коли випадає з рук вмираючого аркуш, дуже
здивувалися усі – там 100 разів було написане одне слово. Не здогадуєтесь яке?
100 разів було написане слово – ТЕРПИМІСТЬ!
Вправа «Що таке толерантність?»
Мета: дати можливість учасникам сформулювати
поняття толерантності у його багатогранності.
За бажанням учасників, хто хоче висловлює свою думку щодо визначення
толерантності.
Вправа «Як проявляти толерантність»
Проаналізуйте ситуації, оберіть свій варіант відповіді й поясніть його. Дайте
визначення поняттю «межа терпимості».
Ситуація 1
Дмитро має не типову для хлопця зачіску –
занадто довге волосся. Як поводитися тим, кому такий стиль не подобається?
Варіанти:
-Постійно демонструвати своє
негативне ставлення, в різкій формі рекомендувати змінити зачіску.
-Виходити з того, що людина має право на
самовираження і може робити будь-що зі своїм власним волоссям.
-Вимагати слідувати загальному стилю одягу
та зачіски на заняттях у школі.
Ситуація 2
Оксана часто пропускає уроки без поважних
причин. Як ставитись до цього?
Варіанти:
-Засуджувати вчинки учениці.
-Вважати, що це – особиста справа Оксани і не втручатися.
-Із розумінням ставитись до проблеми Оксани, поступово заохочувати
її до навчання.
Ситуація 3
Вадим постійно виявляє неповагу до інших,
грубість до своїх товаришів. Як бути?
Варіанти:
-Прагнути уникати спілкування з Вадимом.
-Відповісти грубістю на
грубість.
-«Ковтати» образи і
проводити з учнем роз'яснювальну роботу.
Гра «Біла ворона»
Ведучий пропонує одному з учасників на деякий
час стати не таким, як усі. Для цього йому треба робити усе протилежно тому, що
робить група. Група повторює всі рухи ведучого. Наприклад, група підводить
руки, а «біла ворона» - ні, всі посміхаються, а «біла ворона» - насуплюється
тощо.
Через деякий час ведучий каже: «Це важко – бути
не таким, як усі. Хто буде йому допомагати?»
Так з'являються дві білі ворони. Потім їх стає
більше. Коли до «білої ворони» приєднується половина учасників, вправа
закінчується.
Вправа «Пустіть мене в коло» (5хв)
Ведучий попереджає про те, що зараз відбудеться
своєрідний «практикум» з толерантності.
Із групи вибирається людина (бажано лідер,
загальний улюбленець). Йому повідомляють про те, що він повинен у будь-який
спосіб — хитрістю, лестощами, підкупом, обманом, силою, а може, використовуючи
дружні зв'язки,— дістатися середини кола. В цей час група береться за руки,
утворюючи замкнуте коло. Решта учасників не повинні пускати в коло вибрану
людину. Гра триває доти, доки вибраний не пробереться в коло або не вичерпає
всі можливості для цього.
Після
цього обов'язково проводиться рефлексія. Для цього учням пропонується
відповісти на такі запитання:
-Як відчував себе вибраний?
-Чи важко йому було знаходитися поза колом?
-Чому?
-Який спосіб йому здавався найдієвішим?
-Чи існують подібні ситуації в реальному житті?
-Як ви вважаєте, навіщо ми провели цю
гру?
Вправа «Асоціативний ряд»
Психолог на аркуші паперу по
вертикалі записує слово «толерантність» і пропонує учасникам назвати
слова-характеристики людини, які асоціюються зі змістом поняття «толерантність»
і починаються з літери вертикального рядка. Характеристики
записуються навпроти літер:
· Т —
терпимість;
· О —
об’єктивність;
· Л —
ласкавість;
· Е —
емпатійність;
· Р —
рішучість;
· А —
автентичність (насамперед це вираження щирості стосовно людини. Автентична
людина бажає бути і є собою як у своїх безпосередніх реакціях, так
і в поводженні загалом);
· Н —
надійність;
· Т —
творчість;
· Н —
ніжність;
· І —
ініціативність;
· С —
спокійність;
·
Ть — талановитість тощо.
Учитель. Отже, дуже важливо в будь-якому колективі дотримувати 4 правила толерантного спілкування:
• Бути завжди уважним.
• Бути терпимим в спорі і аргументувати
свою думку.
• Бути гуманним і милосердним.
• Не ображати співбесідника.
Вправа «Сильні і слабкі
сторони»
Усі учасники сідають у коло. Тренер роздає аркуші паперу
і ручки. Учасники ділять аркуш вертикальною лінією навпіл і у лівій верхній частині
ставлять знак «+», а у правій — «-», Під знаком «+» перелічують ті риси
особистості, якими вони пишаються, те* що їм подобається в собі і що вони
цінують у людях. Під знаком
«-» зазначають те, що їм подобається в собі і людях. Бажано, щоб
записів у лівій та правій частинах було порівну.
Тоді всі зачитують свої записи вголос, обмінюються враженнями.
Запитання для
обговорення:
•
Які позитивні риси особистості учасників групи тобі
сподобались? Чи є
такі у тебе?
• Яких рис ти
хотів би набути, а яких — позбутися?
Релаксація «Мені приємно, коли...»
Релаксація «Мені приємно, коли...»
Кожен учасник по черзі проговорює запропонований вислів «Мені приємно, коли...» зі своїм закінченням. Можна
урізноманітнити роботу, запропонувавши
промовити кілька речень, змінюючи перше слово. Наприклад, «Удома мені приємно, коли...», «У школі
мені приємно, коли...», «Взагалі в житті мені приємно, коли...».
Рефлексія
Вправа “Чарівний стілець”
Хід вправи:
Кожному учаснику пропонується висловити свою позитивну думку щодо учасника,
який сидить на “чарівному стільці”.
Конфлікти та їх
вирішення
Мета заняття:
Ø познайомити учнів з
поняттям “конфлікт”;
Ø дати уявлення про різні стилі вирішення конфлікту;
Ø поглибити саморозуміння шляхом виявлення свого власного стилю,
характерного для
поведінки в конфлікті.
Необхідні матеріали:
Папір для вправи “Сніжинки” і “Малюнок удвох”.
Бланки тестів чи “Умієте ви тримати себе в
руках конфліктній ситуації?”, «Самооцінка конфліктності»
Хід заняття
Сьогодні ми говоритимемо про конфлікт,
з'ясуємо, що це, які його можливі причини і емоції.
1. Що таке конфлікт.
Що таке конфлікт? (Вислухати названі слова: злість, ненависть,
сварка, нещастя, стрес, хвороба, радість, перемога і так далі).
Отже, слово конфлікт в перекладі з латинського означає
“зіткнення”, а з
погляду психології «Конфлікт – явище, що
виникає в результаті
зіткнення протилежних
дій, поглядів, інтересів, прагнень, планів різних людей».
2. Назвіть причини виникнення
конфліктів?
Відповідь:
соціальна нерівність
дефіцит життєвих благ
боротьба за кращі позиції в суспільстві
розбіжність цінностей індивідів і суспільства
протилежність інтересів людей
егоїстичність людей
погана інформація і непорозуміння
недосконалість людської психіки
3. Вправа
“Асоціації”.
Якщо конфлікт – це одяг, то який? Якщо меблі,
то які?
Який можна зробити висновок? (У конфліктів є дві сторони – негативна і
позитивна).
Конфлікти в житті неминучі, якщо люди мають
свою власну позицію, не є
бездумними виконавцями.
Конфліктів немає тільки тоді, коли всі люди однакові, як роботи:
однаково думають,
однаково відчувають,
живуть без сварок.
Потрібно пам'ятати, що практично з будь-якого
питання у різних людей погляди відрізняються. Люди – різні!
Ці відмінності
природні і нормальні. І зараз ми ще переконаємося в цьому при виконанні різних
вправ.
4. Вправа
“Сніжинки”.
Її
алгоритм:
Мовчки візьміть листок.
Складіть його навпіл.
Відірвіть правий верхній кут.
Складіть ще раз навпіл.
Ще раз відірвіть правий верхній кут.
Ще раз складіть навпіл.
І ще раз відірвіть верхній правий кут.
Розгорніть листок і покажіть свій “витвір
мистецтва” однокласникам.
Рефлексія.
Зверніть увагу, які різні у вас вийшли сніжинки! Хоча був чіткий алгоритм дій. Чому це
відбулося? ( Відповіді дітей).
А якби
всі сніжинки були однаковими, світ був би нудним і незмінним. Отже конфлікти відіграють
найважливішу роль в житті окремої людини, розвитку сім'ї, життєдіяльності
школи, будь-якої організації, держави, суспільства і людства в цілому. У якійсь –
мірі вони навіть необхідні для розвитку ситуації і стосунків, для
зростання особистості, інакше може наступити застій.
5. Аналіз ситуацій.
Тепер проаналізуємо ситуації.
Повсякденна
ситуація для всіх:
Вам на ринку продали бракований товар. Брак ви відмітили пізніше. Як ви поступите, якщо продавець молодший за вас; якщо комплекція
продавця така, що Арнольду Шварценеггеру, в порівнянні з ним, робити нічого?
Роздаю картки із ситуаціями трьом рядам.
Картка № 1
- Мати відпустила свою дочку погуляти і веліла прийти додому в
22.30 вчасно і без запізнень. Дочка прийшла додому в 00.00. Мати почала лаятися, говорити дочці,
що вона не слухається і примушує
її переживати.
- Хлопець
призначив зустріч дівчині на 20.00. Вона прийшла, його немає, пройшло 20 хвилин. Дівчина побачила свого
хлопця і відразу
почала кричати на
нього.
- Мама, перш ніж піти попросила дочку прибрати удома. Замість цього дочка
пішла гуляти і не виконала це завдання. Коли вона прийшла додому мама почала її лаяти, а дочка
почала стверджувати,
що до неї подзвонила краща подруга Олена, яка завтра, виїжджає до Москви на місяць і,
запросила погуляти з
нею і попрощатися.
Картка № 2
1. Батько постійно дивиться спортивний канал.
В результаті мати з дочкою
не можуть дивитися по телевізору те, що хочуть. Одного разу вони хотіли подивитися цікаву передачу, але тато не погодився поступитися своїм інтересам.
2. Дружина чекала чоловіка після
роботи до 20.00, але чоловік прийшов на 2 години пізніше,
тобто до 22.00. Чоловік
сказав, що він затримався на роботі, дружина не повірила, і між ними виник конфлікт.
3. На ринку жінка купила кавун. Продавщиця
обдурила її на 2 кг Жінка почала
лаятися, продавщиця ж почала
виправдовуватися, і стверджувати, що це винні ваги. Виник конфлікт між покупцем
і продавцем
Картка № 3
1. Почався урок в 9 класі. Вже 10 хвилин йде пояснення нового
матеріалу. Без дозволу в клас входить Коля і сідає на своє місце. Шумно дістає підручник і зошит. Клас починає говорити. Вчитель починає робити зауваження Колі. Він різко
відповідає, грубить. Виникає конфлікт.
2. Петя і Вася вирішили одночасно пограти з однією іграшкою. Ніхто з них не хоче поступатися. Ваші дії.
3. Оля і Маша - дві кращі подруги посварилися
через те, що їм подобається один і той самий хлопець.
Ви побачили, що не тільки в різних конфліктних
ситуаціях ми реагуємо по-різному; навіть і в схожих ситуаціях, але з різними людьми, наша реакція може бути іншою.
6. Вправа “Малюнок
удвох”.
Клас ділиться на пари. Кожна пара отримує лист паперу. З цієї миті і до закінчення вправи
розмовляти не можна.
Необхідно узяти одну ручку удвох і так, щоб обидва партнери тримали її,
намалювати малюнок на вільну тему.
Готові малюнки обговорюються за принципом,
“чому намалювали саме це”, “хто що малював”, “як вам малювалося”
і так далі З'ясовується, що школярі поводилися в цій ситуації абсолютно по-різному: хтось “рвався в
бій” і малював сам, ігноруючи партнера; хтось намагався вгадати наміри іншого і запропонувати свої
ідеї, хтось байдуже малював “по черзі”, а хтось взагалі віддав малюнок на
відкуп напарникові.
Чому це так? Виявляється: у тих ситуаціях, в яких
наші інтереси не збігаються з
інтересами іншої людини (а саме так виникає конфлікт!), можна поводитися
абсолютно по-різному.
7. Можливі причини
конфліктів (бесіда):
Чи потрапляли ви коли-небудь в конфліктні ситуації?
Чи бувають у вас конфлікти з батьками? У чому їх суть?
Що ви робите, щоб уникнути конфліктів в школі з друзями і вчителями, в сім'ї?
Ви прагнете знайти способи уникнути конфлікти,
але чи завжди це вдається,
ми перевіримо за допомогою Тесту чи “Умієте ви тримати себе в руках конфліктній
ситуації?”
8. Тест «Чи вмієте
ви тримати себе в руках в конфліктній ситуації».
Одні люди не в змозі залишатися спокійними під
час сварки, інші ж здатні
зберігати душевну рівновагу навіть у момент найвищого загострення пристрастей.
Чи умієте ви справлятися з
конфліктними ситуаціями?
1. Чи можете ви в приступі люті розбити посуд?
А. Так,
це можливо.
Б. Ну, якщо мене спровокувати, то безумовно.
В.
Ні, це лише погіршить ситуацію, та і посуд жаль.
2. Дискусії, в яких учасники дотримуються
різних думок...
А. Не потрібні.
Б. На жаль, необхідні.
В. Нічого не дають.
3. Двоє друзів (подруг) почали гарячу дискусію.
А. Буду триматися осторонь.
Б. Мене це розважить.
В. Спробую бути посередником.
4. Що ви думаєте з приводу вислову “Завжди поступається той, хто розумніший”?
А. Дурниці – відмовка не для розумних, а для
слабких.
Б. Така тактика здатна зберегти багато нервових клітин.
В. Перед тим як поступитися, потрібно все
гарненько обдумати.
5. Ваш (а) друг (подруга) декілька днів були
сильно роздратований
(а).
А. Запитаю, що трапилося.
Б. Попрошу його (її) бути стриманим (ой).
В. Буду уникати спілкування з ним (їй).
6. За сусіднім столиком в кафе хтось робить нетактовні зауваження
стосовно вас.
А. Дам відсіч.
Б. Я пересяду за інший столик
В. Мене це не хвилює.
Результати. Підрахуйте кількість балів, користуючись
таблицею.
1 2 3 4 5 6
А 1 3 1 1 2 2
Б 3 2 3 2 1 3
В 2 1 2 3 3 1
6-9 балів
Ви надаєте велике значення гармонії стосунків
і тому прагнете виникаючі конфлікти вирішувати мирним шляхом. На жаль, це не завжди можливо.
Іноді, щоб розрядити атмосферу, необхідна
“гроза”.
10-14 балів
Ви ніколи не піддаєтеся на провокацію, і тому
вас практично неможливо вивести з
себе. Перш ніж починати
суперечку, ви завжди
намагаєтеся оцінити ситуацію. Якщо починається сварка, ви зберігаєте
завидну холоднокровність.
15-18 балів
У будь-якій ситуації для вас перш за все важлива ясність. І її ви
добиватиметеся за всяку ціну, іноді
навіть через конфлікт. І, звичайно ж, іноді ви буваєте занадто емоційні.
Більшість конфліктів в школі починаються саме на рівні
спілкування. Вони виникають із-за невдало сказаного слова, образливого порівняння,
несправедливої оцінки, підвищеного емоційного стану. Без емоцій важко переконати партнера по
спілкуванню в своїй правоті. Емоції допомагають знайти істину. Кількість
конфліктних емоцій велика. У цьому ми переконаємося, виконавши
9. Вправа “Відповідь
з посмішкою”.
Можна обійти конфлікт, якщо відповісти усмішкою. Люди з відчуттям гумору рідко конфліктують, а вже якщо
сперечаються, то завжди приємно, з
жартом, усмішкою (не
з сарказмом, злою іронією, а
з добрим, дотепним жартом).
Розіграємо ситуації, де необхідно
посміхнутися, пожартувати, не дати сваркі стати конфліктом.
Ситуація 1. Ви отримуєте записку з вашим ім'ям: “А + В= Любов”. Ваша
реакція... Обговорення. Репліка має бути з посмішкою.
Ситуація 2. Вам дуже смішно на уроці.
Вчителька робить вам
зауваження. Ви виправдовуєтеся (з посмішкою). Що скажете?
Ситуація 3. У автобусі ти ненавмисно наступила на ногу поряд хлопцю, що стоїть. Твої дії?
10. Рефлексія
Що нового і корисного ви дізналися на уроці?
Година спілкування з
психологом
на тему: "Будь
собі кращим іншому"
Мета: дати поняття про самоцінність
людського "Я".
Завдання:
Ø розвиток навичок
самоаналізу і самооцінки;
Ø допомогти учням визначитися з
самооцінкою.
Ø формувати позитивну самооцінку.
Форма проведення: Класна година -
роздум.
Епіграф: "Будь
собою. Інші ролі вже зайняті".
Оскар Уальд
Хід заняття
Психолог. Людина приходить в світ без минулого, без яких-небудь уявлень про те,
як поводитися, без критеріїв самооцінки. Вона вимушена орієнтуватися на досвід людей, що оточують її, на ті
оцінки, які дають їй інші.
За перші п'ять-шість років самооцінка формується майже виключно на основі інформації, що
отримується в сім'ї.
Потім людина йде в школу, і на неї починають впливати інші чинники. Зовнішні чинники, як правило, підкріплюють
високу або низьку самооцінку, яку дитина придбала
удома. Надалі самооцінка
ґрунтується на досвіді
і особистих взаєминах,
які трапляються в житті: на основі ваших взаємин в сім'ї, з батьками і іншими родичами;
стосунків з друзями,
сусідами, викладачами, при відвідинах
клубів, досвід
відповідності стандартам і міфам, що створюються засобами масової інформації.
Це необхідно для того щоб відчувати себе щасливим, бути здатним долати труднощі. Всі болі
людини, її проблеми - все це результат низької самооцінки, яку людина не змогла
ні усвідомити, ні змінити.
Робота по темі
"Самооцінка" з
притчею "Щастя"
Читання вчителем притчі "Щастя . На дошці дається
тлумачення поняття притчі. Притча - коротка повчальна розповідь іносказання.
Притча
"Щастя"
Бог зліпив людину з
глини, і залишився у нього невикористаний шматок.
- Що ще сліпити тобі? - запитав Бог.
- Зліпи мені щастя, - попросив чоловік.
Нічого не відповів Бог, і лише поклав людині в
долоню шматочок глини, що залишився.
- Як ви зрозуміли зміст притчі? Чому людина не почула відповіді від
Бога, а лише відчула в руках шматочок глини?
Зверніть увагу на тему заняття. Як ви
розумієте значення слова самооцінка?
"Самооцінка - це здатність людини чесно, з любов'ю і по гідності оцінювати себе".
Робота в групах (3 хв.) Протягом даного часу
кожна група готує відповідь на питання:
"Що для вас найважливіше
і цінніше в
житті?"
(представник групи зачитує, йде обговорення.)
За допомогою класного керівника діти роблять
висновок, що кожна
людина неповторна і є цінністю.
Учням пропонується закінчити наступні пропозиції.
Кожна людина повинна:
Любити
себе - значить:
Якщо самооцінка у людини низька, то:.
Той, хто не любить
себе..
Після
закінчення роботи діти
зачитують свої варіанти пропозицій.
Далі їм пропонується порівняти свої варіанти із твердженнями психологів.
Кожна людина повинна любити себе і приймати такою, якою
є.
Любити
себе - означає
гордитися своїми вчинками і бути упевненим, що робиш правильно.
Якщо самооцінка у людини низька, то вона
відчуває безпорадність, безсилля і самотність.
Той, хто не любить
себе, не може щиро любити
інших.
Учні
приходять до висновку, що людина з
низькою самооцінкою не може подарувати людям щастя.
Для того, щоб краще зрозуміти, що таке висока
самооцінка або низька, пригадай, коли ти був упевнений в собі. У житті кожної
людини є такі моменти, коли вона відчувала повну
упевненість в собі, в своїх силах, гордість за себе. Можливо, це було, коли
тебе похвалили батьки або викладачі, а може бути, ти одягла гарну сукню, і отримала безліч компліментів, а
може, просто допомогла другу в складній ситуації.
Якщо пригадати ті відчуття, які ви пережили, то стане зрозуміло, що
означає відчувати себе потрібним іншим.
Висока самооцінка:
Я розумний
Я красивий
Я веселий
Я здатний
добитися в житті багато чого.
Низька самооцінка:
Я потвора
Я тупиця
Я похмурий
Я не можу знайти хорошу
роботу
Я - невдаха, зі
мною всі так поступають.
Тест.
Ти спокійно сприймаєш конструктивну критику?
Ти легко сходишся з
людьми?
Ти відверто і відкрито
показуєш свої відчуття?
Ти цінуєш близькі стосунки з
людьми?
Ти готовий сміятися над своїми помилками і вчитися на них?
Ти шукаєш можливості
спробувати себе в чомусь новому?
Для тебе важливий
твій фізичний стан?
Ти довіряєш собі?
Ти радієш за інших, коли вони досягають успіху?
Якщо ти на більшість питань відповів "так", у тебе здорове і адекватне сприйняття
себе.
Стандартні наслідки
низької самооцінки:
В результаті низької самооцінки утворюється замкнутий коло.
Яким би не був рівень твоєї самооцінки, ти завжди можеш поліпшити його. Потрібно
вчитися думати про себе
добре. Це необхідно, тому що
самосприйняття впливає на твій спосіб життя. При високій самооцінці людина
відчуває себе успішною,
здатною вчитися і
працювати. Людина відчуває
себе улюбленою і
потрібною. Формування самооцінки відбувається постійно. Підвищення самооцінки, формування
позитивного уявлення про себе можливо і необхідно в будь-якому віці!
Будь собі кращим
іншому, а це означає, що:
Ø Ти готовий прийняти всі свої слабкі і сильні сторони - вони є у всіх.
Ø Ти пишаєшся своїми перемогами, як великими, так і маленькими.
Ø Не намагайся
бути кимось, використовуй і розвивай свої власні таланти.
Ø Регулярно відводь час на те, щоб побути наодинці зі своїми думками і відчуттями, читай, займайся спортом. Вчися
насолоджуватися своїм життям.
Ø Звертай увагу на свої думки
і відчуття, поступай так, як ти вважаєш за
правильне, роби те, від
чого ти відчуватимеш
себе щасливим і повноцінним.
Ø Вчися любити ту
унікальну людину, яким ти є,
витягуй уроки зі своїх
помилок, не дуже
емоційно їх
сприймай, пам'ятай, що ці успіхи і поразки робить
той, кого ти любиш, крім того, не забувай
вчитися і на чужих помилках, а не тільки на своїх.
Читання психологом притчі "Все в твоїх
руках".
(Дана притча не коментується учнями, кожен залишається зі своїми думками наодинці).
Давним-давно в старовинному місті жив Майстер, оточений учнями. Самий
здібний з них одного разу задумався: "А чи є питання, на
яке наш Майстер не
зміг дати відповіді?" Він пішов на квітучий луг, зловив найкрасивішого
метелика і заховав його між долонями. Метелик чіплявся лапками за його руки, і
учневі було лоскітно. Посміхаючись,
він підійшов до Майстра
і запитав:
- Скажіть, який метелик у мене в руках: живий чи мертвий?
Він міцно тримав метелика в зімкнутих долонях
і був готовий в будь-яку мить стискувати їх ради своєї істини. Не дивлячись на руки учня, Майстер відповів:
- Все в твоїх руках.
Рефлексія. Учні
дають оцінку заняттю.
Класний керівник ставить наступні питання для обговорення:
- Що нового ви дізналися про себе?
- Як можуть стати в нагоді отримані сьогодні знання?
На закінчення класної години кожен учень
отримує пам'ятку, в
якій прописані правила підвищення самооцінки.
Пам'ятка
Ø Щодня дізнавайтеся нове, робіть що-небудь те, що ніколи
раніше не робили.
Ø Прагніть надмірно не
демонструвати свою значущість. Внутрішня упевненість в собі не потребує
"гучних" зовнішніх проявів.
Ø Якщо вам щось
незрозуміло, не бійтеся поставити питання співбесідникові. Краще одного разу
показатися дурнем, чим
сплохувати раз по раз.
Ø Вічна
незадоволеність
всім і вся будь-якого перетворить на смутного буркотуна. Більше оптимізму.
Ø Порівнюйте тільки себе з самим собою.
Ø Ніколи не
виправдовуйтеся. Людина, що плутано бубонить виправдання, справляє жалюгідне враження.
Ø І головне - потрібно
діяти рішуче, пам'ятаючи лише про мету,
що стоїть попереду.
Успіхів вам!


вельми дякую за гарний матеріал.цікаво,просто та доступно...
ОтветитьУдалить